Zainwestowałeś w kryptowaluty i zastanawiasz się, jak rozliczyć się z fiskusem? A może dopiero planujesz wejść na ten rynek, ale chcesz uniknąć problemów podatkowych? Niezależnie od Twojej sytuacji, warto wiedzieć, jakiemu opodatkowaniu podlegają transakcje kryptowalutowe. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć swoje zyski.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Zacznijmy od podstaw. Przychody z obrotu kryptowalutami są traktowane jako zyski kapitałowe i podlegają podatkowi dochodowemu w wysokości 19%.  Ale uwaga – obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie, gdy wymieniasz kryptowalutę na tradycyjne pieniądze lub płacisz nią za towary czy usługi. Sam zakup kryptowaluty nie generuje jeszcze przychodu do opodatkowania.

Co ważne, wymiana jednej kryptowaluty na inną pozostaje neutralna podatkowo. Oznacza to, że jeśli na przykład wymieniasz Bitcoiny na Ethereum, nie trzeba tego rozliczać w PIT. Gdzie dokonać wymiany? Możesz to zrobić na przykład na giełdzie Binance, o której więcej dowiesz się m.in. tu: https://forexrev.pl/gieldy-kryptowalut/binance/.

Pamiętaj, że podstawą opodatkowania jest dochód, czyli różnica między przychodem a kosztami jego uzyskania. Możesz tu uwzględnić wydatki na zakup kryptowalut oraz opłaty giełdowe.

O czym trzeba pamiętać jako inwestor?

Gdy już zaczniesz inwestować w kryptowaluty, będziesz mieć kilka obowiązków sprawozdawczych. Oto one:

  • prowadź ewidencję wszystkich transakcji kryptowalutowych;
  • przechowuj dokumenty potwierdzające transakcje;
  • złóż roczne zeznanie podatkowe PIT-38;
  • wpłać należny podatek do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Nie bagatelizuj tych obowiązków! Brak rozliczenia dochodów z kryptowalut może Cię narazić na poważne konsekwencje, włącznie z odpowiedzialnością karno-skarbową. Dlatego skrupulatnie dokumentuj wszystkie transakcje i zawsze składaj deklaracje w terminie.

Jak ułatwić sobie rozliczenie podatku?

Perspektywa rozliczania podatku od kryptowalut może być przytłaczająca – szczególnie jeśli jesteś początkującym inwestorem. Oto kilka praktycznych wskazówek, które Ci pomogą.

  1. Używaj specjalistycznego oprogramowania do śledzenia transakcji i obliczania podatku. Wiele giełd kryptowalutowych oferuje także własne narzędzia do rozliczeń.
  2. Nie zapomnij o prawidłowym określeniu kosztów uzyskania przychodu. Wlicz tu nie tylko cenę zakupu kryptowalut, ale także opłaty transakcyjne.
  3. Jeśli przeprowadzasz dużo transakcji, pomyśl o skorzystaniu z pomocy doradcy podatkowego, który specjalizuje się w kryptowalutach.
  4. Bądź przygotowany na ewentualną kontrolę skarbową – trzymaj wszystkie dokumenty związane z transakcjami przez co najmniej 5 lat.
  5. Na bieżąco śledź zmiany w przepisach podatkowych dotyczących kryptowalut, bo ta dziedzina prawa szybko się zmienia.

Prawidłowe rozliczenie podatku od kryptowalut wymaga od Ciebie uwagi i systematyczności. Ale przy odpowiednim podejściu wszystko pójdzie sprawnie. Dlatego dobrze się zorganizuj i zawsze trzymaj rękę na pulsie, jeśli chodzi o przepisy.

Artykuł sponsorowany